Gryfmiarka™ - tester krzywizny gryfu który powstał w trakcie wielomiesięcznych badań przeprowadzonych w pracowni lutniczej Guitar Help wspólnie z użytkownikami instrumentów.
Gryfmiarka™ - tester krzywizny gryfu który powstał w trakcie wielomiesięcznych badań przeprowadzonych w pracowni lutniczej Guitar Help wspólnie z użytkownikami instrumentów.
Naprawa gitar klientów Guitar Help pozwoliła na ustandaryzowanie wymiaru wklęsłości gryfu optymalnego dla komfortu gry, intonacji oraz jakości brzmienia.
Gryfmiarka™ umożliwia samodzielną diagnozę gryfu gitar i basów także dla osób które nie mają doświadczenia w regulacji instrumentów.
Gryfmiarka™ umożliwia stwierdzenie wpływu zmian środowiska (temperatury i wilgotności) na krzywiznę gryfu a także pozwala na sprawdzenie w łatwy sposób czy wystarczy samodzielna regulacja, czy instrumentem powinien zająć się lutnik lub serwis gitar.
Czy istnieje idealne ustawienie krzywizny gryfu?
Ta kwestia było podstawą badania przeprowadzonego na kilku tysiącach instrumentów w latach 2009-2011.
Wzorcowa krzywizna gryfu powinna dawać NAJNIŻSZĄ MOŻLIWĄ WYSOKOŚĆ STRUN BEZ BRZĘCZENIA.
Tak ustawione instrumenty poddawane były rygorystycznym pomiarom wklęsłości gryfu.
Efektem analizy zebranych danych jest ustawienie krzywizny OPTYMALNEJ - sprawdzającej się w największej ilości instrumentów.
Takie wzorcowe ustawienie krzywizny zostało skalibrowane w Gryfmiarce™.
Czy można samemu regulować gryf?
Na pewno warto sprawdzić jego kondycję przy pomocy Gryfmiarki. Doświadczeni gitarzyści zwracają uwagę na fakt, że gryfmiarka pozwala im bez lęku o uszkodzenie pręta gryfu samodzielnie regulować gitarę, a amatorzy którzy pierwszy raz oceniają wklęsłość gryfu są zaskoczeni jakie to proste.
Kiedy używać gryfmiarki?
Zmiana wilgotności i temperatury powietrza a także transport oraz mechaniczne właściwości drewna mogą powodować odkształcanie się gryfu instrumentu. Gryfmiarka™ - przymiar do testowania krzywizny gryfu umożliwia skorygowanie jego wygięcia lub zbyt dużego naprężenia dzięki czemu serwis instrumentu można wykonywać we własnym zakresie.
Co z wadliwymi gryfami?
Skręcenie gryfu, fragmenty drewna o zmniejszonej gęstości – wady tego typu z Gryfmiarką można stwierdzić już na etapie testowania instrumentu w sklepie. Wiedza o charakterze i skali wady może być kluczowa podczas decyzji zakupowej lub pozwala wyregulować instrument bez konieczności ingerencji lutniczej po zakupie.
Gryfmiarka™ MA CORAZ SZERSZE GRONO FANÓW!!! DOŁĄCZ DO NICH!!!
W Guitar Help jesteśmy dumni, że Sieć Salonów Riff zakupiła Gryfmiarki™ do diagnozowania gitar w swoich sklepach w całej Polsce.
Wszyscy, którzy choć raz mieli Gryfmiarkę™ w ręku są pod wrażeniem.
Oto niektóre opinie:
„Odkąd mam Gryfmiarkę mam pełną kontrolę nad moimi gryfami.” Radek Łukasiewicz w „Pustki”
"Wziąłem jednego klawiszowca, który w ogóle nie ma pojęcia o gitarze i dałem mu: jedną zwichrowaną gitarę elektryczną, gryfmiarke i pokazałem instrukcje ze strony producenta. Po 2 minutach potrafił zdiagnozować problem."Portal Musaa.pl
"Gryfmiarka" to niezwykle proste w obsłudze urządzenie".Portal Fingerstyle.pl
"Od kiedy mam gryfmiarkę więcej czasu zajmuje mi odkręcenie zaślepki pręta niż wyregulowanie gryfu"Artur Warszawa
"Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Wyregulowałem gryf bardzo szybko i teraz nic nie brzęczy i nie dzwoni" Przemek z Turka
"Z gryfmiarki jestem mega zadowolony. Kilka małych poprawek gryfu i gitara już nie brzmi tępo :)" Paweł Chorzów
Gryfmiarkę można kupić w salonie Guitar Help w cenie 65 zł lub na jednej z naszych aukcji - tutaj.
Instrukcja obsługi Gryfmiarki
Zmiana wilgotności i temperatury powietrza a także transport oraz mechaniczne właściwości drewna mogą powodować odkształcanie się gryfu instrumentu. Przymiar do testowania krzywizny gryfu umożliwia skorygowanie jego wygięcia lub zbyt dużego naprężenia dzięki czemu serwis gitary można wykonywać we własnym zakresie.
Przymiar powstał w trakcie wielomiesięcznych badań przeprowadzonych w pracowni Guitar Help wspólnie z użytkownikami instrumentów. Naprawa gitar klientów Guitar Help pozwoliła na ustandaryzowanie wymiaru wklęsłości gryfu optymalnego dla komfortu gry, intonacji oraz jakości brzmienia.
Pomiar krzywizny gryfu za pomocą przymiaru odbywa się w dwóch krokach:
Krok 1.
Trzymając przymiar za uchwyt należy przyłożyć go jak najbliżej krawędzi gryfu przy strunie basowej opierając go lewą skrajną podstawą na I (w przypadku basu na II) a prawą skrajną podstawą na XII (w przypadku basu na X) progu. Znajdujący się pośrodku przyrządu wskaźnik powinien znajdować się centralnie na VI progu. W prawidłowo wyregulowanym instrumencie zarówno skrajne podstawy przyrządu jak i wskaźnik powinny opierać się na progach.
Jeżeli przyrząd opiera się na skrajnych podstawach ale wskaźnik nie dotyka VI progu oznacza to, zbyt dużą krzywiznę gryfu.
Jeżeli przyrząd opiera się na VI progu ale skrajne podstawy nie opierają się jednocześnie na I i XII progu oznacza to zbyt duże naprężenie gryfu.Krok 2.
Trzymając przymiar za uchwyt należy przyłożyć go jak najbliżej krawędzi gryfu przy strunie wiolinowej opierając go lewą skrajną podstawą na I (w przypadku basu na II) a prawą skrajną podstawą na XII (w przypadku basu na X) progu. Znajdujący się pośrodku przyrządu wskaźnik powinien znajdować się centralnie na VI progu. W prawidłowo wyregulowanym instrumencie zarówno skrajne podstawy przyrządu jak i wskaźnik powinny opierać się na progach.
Jeżeli przyrząd opiera się na skrajnych podstawach ale wskaźnik nie dotyka VI progu oznacza to, zbyt dużą krzywiznę gryfu.
Jeżeli przyrząd opiera się na VI progu ale skrajne podstawy nie opierają się jednocześnie na I i XII progu oznacza to zbyt duże naprężenie gryfu.
Uwaga!!
Może się zdarzyć, że przyrząd będzie wskazywał inną krzywiznę gryfu przy strunie basowej, a inną przy wiolinowej. Mogą się do tego przyczynić nierówności progów lub skręcenie gryfu instrumentu. W takim przypadku instrument powinien zdiagnozować lutnik lub serwis gitar.